Çimtek - Hydroseeding  
  Ara
   
Hydroseeding
   
Hydroseeding nedir ?
 
 
 
 

 

  Hydroseeding
   
  Hydroseeding
   
  Hydroseeding
   
  Hydroseeding
   
  Hydroseeding
   
  Hydroseeding
   

 

 

Hydroseeding nedir ?

Hydroseeding

Hydroseeding bir diğer adıyla püskürtme çim, spreyleme yöntemi ile çim çıkarma tekniğidir. Yapılan etütler sonucu, toprağın özelliklerine göre hazırlanan organik karışımı, toprağa püskürterek uygulanan Hydroseeding yöntemi, en kısa zamanda en iyi sonucu almanızı sağlar. Hydroseeding tekniğinin tercih edilmesindeki en büyük etken de normal yöntemlerle çim çıkması mümkün olmayan alanlarda rahatlıkla uygulanabilir olmasıdır. Gerek arazi koşulları, gerek kot farkı ya da eğimlerden kaynaklanan sorunları ortadan kaldıran bu yöntem, hem pratikliği hem de kısa zamanda sonuç vermesi ile dünyada yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.
Çim-tek'in sahip olduğu genç ve uzman kadrosu sayesinde çok geniş alanlarda dahi, rahatlıkla uygulanan Hydroseeding, efektif olmasıyla da diğer yöntemlerden farklıdır. Geleneksel yöntemlerle 100 kişinin yapabileceği işi, 2 kişinin yapabilmesi ve serpme/rulo çimden daha ekonomik oluşu birçok firmanın Hydroseeding'i tercih etmesini sağlamıştır. Değişik iklim koşullarına da kolaylıkla uyum sağlayan bu yöntem, eşit dağılım ve nemi barındıran özel karışımı sayesinde, çabuk ve sağlıklı çimlenme sağlar. Tohumun alana homojen olarak dağılmasını sağlayan Hydroseeding, çimin büyümesi için en önemli etken olan su tutma kapasitesini de maksimum düzeyde tutar ve çimlenme yüzdesini artırır.

Avantajları

 • Yüksek kalite düşük maliyet.( 100 kişinin yaptığı çimlendirmeyi hydroseeding ile 2 kişi ile yapılabilmektedir.)
 • Çimlendirme için,toprak taşımaya son veren modern bir tekniktir.
 • İşçilik, bakım masrafları ve toprak hazırlanmasını ortadan kaldırdığı için çok ekonomiktir.
 • Uygulanması çok kolay ve hızlıdır.Birkaç saatte yüzlerce dönüm ekilebilir.
 • Tüm yıl boyunca uygulanabilir.
 • Tohum için gereken maddeleri içinde bulundurur. Buda bakım maliyetini azaltır.
 • Nemlendiriciliğide içinde bulundurduğundan, bahar ve yaz aylarında yapacağınız sulamayı, neredeyse yarı yarıya azaltır.
 • Tohumların her yere eşit şekilde dahılması, ekilen alanlardaki görüntüyü güzelleştirir.
 • Sizi tohuma uygun toprak seçmekten kurtarır. Tüm çim tohumlarından verim alınır.

Dezavantajları

Hydroseeding’in gözle görülür dezavantajı sadece yeşil görünümün rulo çimlendirme gibi anında olmayıp sadece 10 gün içinde çıkması ve yeşil görünümü kazanmasıdır.

Not :  Rulo çim ve HYDROSEEDING arasındaki fiyat ve kalite farkı göz önüne alındığında 10 gün kesinlikle beklemeye değer. Unutmamak gerekir ki ticari hayatta maliyetler çok önemlidir. Çim-Tek yüksek kalite ucuz maliyetle müşteri memnuniyetini ön planda tutarak çim ekimini gerçekleştirmektedir.

Kullanıldığı Yerler

 • Havaalanı pist ve terminal çevreleri
 • Golf sahaları
 • Otoyol kenarları & Kavşaklar
 • Kanallar & Barajlar
 • Konut alanlarının peyzajı
 • Park & Bahçeler
 • Kayak pistleri
 • Erozyon Kontrol
 • Yanmış orman alanlarının iyileştirilmesi
 • Geleneksel yöntemle ulaşılmayan alanlar

  Futbol sahaları
 • Sahil peyzajı

ÇİM BAKIMI HAKKINDA,

 • Profesyonel çim bakım işlerinde Çim-Tek’den yardım alabilirsiniz.

Çim-Tek müşterilerine amatör olarak özetle aylara göre çim bakımını aşağıdaki şekilde yapılmasını önermektedir. 

Değerli müşterilerimize 3 önerimiz bulunmaktadır.

 • Çim biçme makinesi kullanılması
 • İlk çim biçme işleminde çim boyunun 12 cm ve üstü olması
 • İlk 3 çim biçme işleminde çimlerin boylarının 5 cm’in altına indirilmemesi.

AYLARA GÖRE ÇİM BAKIMI

Ocak
Ocak ayı içinde çim alanınız için yapabileceğiniz tek şey dökülen yaprakları temizlemektir. Bu yağışlı ve çoğunlukla soğuk dönemde çimleriniz için yapabileceğiniz pek fazla bir işlem yoktur Ancak yine de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Donmuş çimlerin ve alanınızda oluşan göllenmelerin üzerinde yürümeyin. Bunlar alanınıza zarar verir. Ocak ayı alanınızda kullandığınız aletleri, makinaları bakımdan geçirmeniz için ideal bir aydır.
Şubat
Ilıman bölgelerde çim bakım zamanı Şubat ayı içinde başlayabilir. Ortaya çıkan solucanlarla savaşa yine bu ay içinde başlayabilirsiniz. Ancak Mart ayı gelmeden alanınızda biçim yapmayın. Eğer ekim yapmayı planlıyorsanız, havalar iyi gittiği sürece Şubat ayı içinde toprağınızı hazırlamaya başlarsınız. Şubat ayının ikinci yarısında Ege ve Akdeniz bölgesinde ekim yapmaya başlayabilirsiniz. 
Mart
Çim alanlarda çalışma programı aslında Mart ayında başlar. Çimlerin büyümeye başladığı, hava ve toprak durumlarının iyi olduğu bu dönemde, dökülmüş yaprakları ve alanınızdaki çöpleri temizlemek için tırmıklama yapın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tırmıklarken çime zarar vermemektir. Orası bitince komşunun bahçesini de temizleyip bahşişinizi alın(payıma düşeni de bana gönderin). Kış ayları boyunca ayaza maruz kalmış çimleri silindirlemek iyi bir yoldur. Bu ay içinde yapacağınız ilk biçimde çiminizin üst kısmından alın. Bu dönemde yapılacak alçak biçim alanda sararmalara neden olabilir. Biçim için alanın kuru olduğu bir günü seçin. Bu ay için ayda iki biçim yeterli olacaktır. Mart ayı içinde yapılacak tek iş biçim değildir. Alanda hastalık olup olmadığını da bu ay içinde gözlemleyebilirsiniz. Eğer gerekli ise ilaçlama yaparsınız. 
Nisan
Gübreleme ve zararlı mücadelesi çimlerinizin ve zararlıların hızla büyüdüğü Nisan ayı sonuna doğru başlar. Toprak sıcaklığının arttığı Nisan ayının ikinci döneminde çimlerinize Amonyum Nitrat uygulamanız faydalıdır. Bu ay içinde çimlerinizin fazla uzamasını engelleyecek sıklıkta biçim yaparsınız. Yine de ev bahçelerinde çimlerinizin boyunu 2.5 cm den aşağıya indirmeyin. Nisan ayı kıştan zarar görmüş bölgeler için ara ekim yapılmasının uygun olduğu bir aydır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde bu ay içinde ekim yapılabilir. 
Mayıs
Mayıs ayı ile birlikte daha sık biçime başlarsınız. Çimlerinizin boyunu daha kısaltabilirsiniz. Bütün aylar içinde Mayıs ayı zararlılarla savaş için en uygun aydır. Zararlılarla savaş için havanın iyi olduğu bir günü seçmeyi unutmayın. Ayrıca çiminiz kuru, toprağınız ise nemli olmalı. Çim ekimini Mayıs ayının ikinci yarısına kadar tamamlamalısınız. Çim alanınıza azot takviyesi yapabilirsiniz. Bu ay içerisinde toprak genellikle nemlidir ama bazen kuru ve sıcak bir hava dalgasıyla karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle bir durum meydana gelirse çimlerinizde bir problem meydana gelmesini beklemeden sulamaya başlayın. 
Haziran
Haziran ayı içersinde kuru ve sıcak bir hava dalgasıyla karşılaşırsanız, biçim boyunuzu daha uzun tutun. Haziran ayıyla birlikte yaz gübrelemesi zamanı başlar. Eğer çiminizde renk değişiklikleri ortaya çıkmışsa Amonyum Nitrat kullanabilirsiniz. Bazı zararlılar Mayıs ayı içerisinde yaptığınız zararlı savaşından kurtulmuş olabilir. Haziran ayı bunlarla savaşmak için uygun bir dönemdir. 
Temmuz
Temmuz ayı içinde düzenli olarak biçime, sulamaya ve tırmıklamaya başlayın. Ev bahçeleri için Temmuz ayının en büyük problemi ailenin tatile gitmesidir. Evinizden uzak kaldığınızda bahçenizle ilgilenecek ve biçim yapabilecek bir yardımcı bulmaya çalışmalısınız. Eğer Haziran ayı içerisinde gübreleme yapmamışsanız ve yeterli suyunuz var ise azot uygulaması yapabilirsiniz. 
Ağustos
Ağustos ayında da Temmuz ayında yapılan işlemler devam ettirilir. Siz tatildeyken bahçeniz bakımsız kalmışsa yapılacak en iyi şey çimlerin boyunu hemen kısaltmamaktır. İlk önce hafifçe üst kısımlarını biçin bir kaç gün sonra çimlerinizin boyunu kısaltmaya başlayın. Ağustos sonralarına doğru ekim işlemlerine başlayabilirsiniz. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde son gübreleme yapılmalıdır. 
Eylül
Çim bakımında sonbahar programı Eylül ayıyla başlar. İlk yapılacak iş çimlerin boyunu sonbahara uygun bir boya alçaltmaktır. Solucanlar bu ay içinde aktif duruma gelirler. Bu dönemde ortaya çıkabilecek zararlılar için zirai ilaç bayilerinin tavsiye edeceği ilaçlar kullanılabilir. Eylül ayı bütün bölgelerimizde tohum ekmek için en uygun aydır. Eylül ayının birinci yarısında Ege ve Akdeniz Bölgelerinde son gübreleme yapılmalıdır.
Ekim
Ekim ayı içinde düzenli biçim sona erer. Çim alanınızın üstüne dökülen yapraklar temizlenmediği takdirde çiminize zarar verir ve solucan probleminin artmasına neden olur. Bunun için alanınızı süpürmeyi ihmal etmeyin. Ekimin birinci yarısında tohum ekim işi sona erer. 
Kasım
Kasım ayı içerisinde çim alanınızda yapacağınız işlemler oldukça azalır. Bu işlemler alanınızı yapraklardan ve diğer çöplerden temizlemek ve eğer alanınızda solucan varsa ilaçlama yapmaktır. Eğer istenirse alanınızı kıştan korumak için yanmış, elenmiş ve fumige edilmiş çiftlik gübresi serilebilir. Ayrıca Kasım ayında bahçeniz için kullandığınız bütün alet ve makinaları temizleyip, kaldırmaya başlayabilirsiniz. 
Aralık
Aralık ayı yoğun geçen bir bakım döneminden sonra dinlenme zamanını müjdeler. Dikkat edilecek en önemli nokta ıslak veya donmuş çim alana zarar vermekten kaçınmaktır.

 

Anasayfa | Kurumsal | Ürünlerimiz | Hizmetlerimiz | Hydroseeding | Referanslarımız | İletişim

jon renau hair toppers uk elva hair wigs coupons lace wigs uk 3/4 wig remy hair la weave hair suppliers human hair wigs uk how to make a puff ponytail without hairspray dreamworks hair extensions hair extensions uk 22 inch nano hair extensions black hairstyles 2018 braids human hair wigs uk pre bleached knots wig hair extension buy reviews human hair wigs